Osmanlı Türkçesi-3: Türkçe Ünlülerin Yazılışı: /o/, /ö/, /u/, /ü/ ünlüleri

Dürüstlük pahalı bir mülktür. Ucuz insanlarda bulunmaz. 
Merhaba Arkadaşlar,

Osmanlı Türkçesi derslerine o, ö, u, ü Türkçe ünlülerinin yazılışı ile devam ediyoruz. Bundan sonra yoğunluğum başlamadan biraz daha seri paylaşım yapmaya çalışacağım. Ancak biraz hastayım. Önümüzdeki bir hafta boyunca sözümü tutamazsam kusura bakmayın lütfen. Özenli bir şekilde sizlere aktarmaya çalışıyorum ki büyük hatalarım olmasın. Anlayışla karşılayacağınızı umuyorum. Derslerde belli bir seviyeyi yakaladıktan sonra ek çalışma önerileri de vereceğim.

Arapça'nın bir tek yuvarlak ünlüsüne (u ve û) karşılık Türkçe'de dört yuvarlak ünlü vardır: /o/, /ö/, /u/, /ü/

Bu ünlülerin hepsi aynı şekilde yazılmaktadır.Bu dört ünlü Osmanlı Türkçesinde aynı şekilde yazıldığından okumada güçlük çekebilirsiniz. Ancak zamanla cümlelerin gidişatından ya da harflerin kalınlığı inceliği gibi hususlardan kolaylıkla okuyabildiğinizi göreceksiniz. Bir önceki derste ''ünsüzlerin özellikleri'' başlığında buna değinmiştik. Hatırlamak isterseniz şu adrese tıklayın lütfen. =] Osmanlı Türkçesi-3

!!! Buna ek olarak söyleyebilirim ki kimi alfabe kitaplarında kelime başındaki yuvarlak ünlünün ince olduğunu göstermek için ''hemze''den yararlanılmıştır. Ancak bu yaygın bir yazım şekli değildir.

Aşağıdaki kelime ve hecelerin okunuşunu ve yazılışını inceleyiniz.Şimdi örnekleriyle gördüğümüz konunun alıştırmalarını kendimiz çalışacağız. Lütfen anlamadığınız ya da okuyamadığınız bir yer olursa bana danışın, istişare edelim. Buradan ya da maille bana ulaşabilirsiniz. Bu konuda henüz kimseden dönüş alamadım. İnşallah iyi anlaşıldığı içindir. :) 


Sıradaki derste ise /ı/, /i/ ve /e/ ünlülerinin yazılışı olacak. Birkaç gün içerisinde paylaşmaya çalışacağım. 
Besmele-i Şerif
İyi Çalışmalar...

6 yorum:

 1. Geçmiş olsunn, yine dolu dolu yeni bilgiler.. :)

  YanıtlaSil
 2. Zor gözüküyor. İyi bir çalışma gerek. :)

  YanıtlaSil
 3. seems very divine!
  I m following you, plz follow me https://clickbystyle.blogspot.in/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thanks Shweta! I advice you to add ''follow button'' for your blog. I'll visit you.

   Sil