Independence Day (Kurtuluş Günü)

Merhaba 😊


Sıradaki filmimiz ''İndependence Day''-Kurtuluş Günü

1996 ABD yapımı film bilim kurgu türünde ve yaklaşık 2 buçuk saat sürüyor.

Klasik bir Amerikan filmi aslında ama dönemin şartlarına göre iyi çekildiğini düşünüyorum.  

Önce fragmanı izleyelim:2 Temmuz tarihinde dünyanın her yerindeki iletişim kanalları tuhaf bir şekilde bozulmaya ve kesilmeye başlar. Tabi nedenleri kara kara düşünülür. İletişimin bu denli önemli olduğu çağımızda iletişimsiz günler zor geçmektedir. :) Ardından dünyaya yaklaşan devasa nesneler olduğu görülmektedir. Bir sabah uzaydan gelen bu koca nesneleri gören insanlar neye uğradığının şoku içerisinde bulundukları şehri terketmeye başlarlar. Los Angeles, New York gibi büyük şehirler tehdit altındadır ve muhtemelen bu koca cisimler bu şehirleri yerle bir etmeyi planlamaktadır? 

Sürekli bahsedilen 4 Temmuz mu? Bilin bakalım neyi temsil ediyor? 😋

Filmin klasik ''kurtarıcı Amerika'', ''Amerika dünyaya barışı getirecek'' söyleminden soyutlanarak ki pek çok Hollywood filminde bu görülür, idealist teori çerçevesinden incelenmesi faydalı olacaktır. Emperyalist düzene ve ırkçılığa dair de mesajlar barındıran bir filmdi. 

Mükemmel bulduğum bir film değildi ama Will Smith'in iyi oyunculuğu bence filmi kurtarmıştı.

Bir de filmin açılışında ayda yürüyüş sahnesi olması ve Amerikan bayrağı daha ilk andan filmi o ''klasikler'' arasına dahil etmeme sebep oldu. :)

''Burası dünyalıların aya ilk defa ayak bastıkları yer. (1969) Dünyadan insanlık adına barış getirdik.''


İyi Seyirler...


2 yorum: