15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Mitingi- Millet Destan Yazıyor!Burası YENİKAPI/İSTANBUL

İyi bakın! 5 milyon tek yürek olmuş insan vardı dün bu meydanda.
Meydana girmek için can atan, giremeyince hüsranla dönmek zorunda kalan, fenalaşan ama orada kalabilmek uğruna samimiyetle ağlayan insanlar vardı...

Günlerdir bize destek olmak yerine köstek olan ey Batı Dünyası! Unutmayasın ki bu 5 milyonun ardında kocaman bir 74 milyon daha var. ''Söz konusu vatansa gerisi teferruattır.'' sözünün vücut bulmuş hali vardı dün bu meydanda.

Haçlı Savaşlarıyla başladığınız, sayısız istilalara maruz bıraktığınız, içimizden vatan hainleri yetiştirdiğiniz ve üzerimize saldığınız bu topraklar, alçak planlarınıza asla dahil olmayacak biiznillah.
Tarih boyunca bir kez olsun sömürge olmamış, hiç kimsenin önünde diz çökmemiş bu yüce millete bu gücü siz verdiniz. Bizi uzun zamandır hasretini çektiğimiz birlik ve beraberliğe siz yönelttiniz. Biz çağ açıp çağ kapatan, tarih yazıcı bir milletiz. Bundandır bayrağımızdan, insanımızdan, dilimizden rahatsız olmanız. Bundandır bizi meydanlarda görmeyi bir türlü hazmedemeyişiniz. Bundandır demokrasi timsali olduğunuzu iddia edip de demokrasiyle uzaktan yakından ilgisi olmayan yasaklar icat etmeniz. Sykes-Picot  ile Ortadoğu'yu paramparça ettiğiniz, Sevr ile Türkiye'yi tarumar ettiğiniz günler çok geride kaldı. İmha projelerinizin gerçekleşmesinin çok güç olduğu bir Türkiye var artık. 
 Dönün bakın bu meydana. Her baktığınızda şu gerçekle yüzleşin: Mesele vatan olunca, mesele bayrak olunca, hepimiz tek yürek olur, hiç düşünmeden canımızı veririz! Biz korkak bir millet değiliz.!


Dünyanın hangi ülkesinde böyle şanlı bir görüntüye şahit olduk acaba? Bunları en içten cümlelerimle kaleme alıyorum çünkü; unutmamak, unutturmamak istiyorum. Bu görüntüler, bu yazılanlar burada bir kenarda dursun. Evlatlarımız bu topraklar üzerinde nasıl oyunlar döndüğünü ve bizim bu oyunları nasıl bozduğumuzu görsünler.

Dün bir kez daha anladım ki Türk milleti çok cesur bir millet. Bu milletin bir ferdi olmaktan duyduğum gururu kelimelere dökemiyorum. Böyle bir günde siyaset olmazdı. O yüzden birçok farklı görüşten bu 5 milyon insan tüm Türkiye'nin yüreği oldu ve kendi seçtiği temsilcilerini alkışlarla kucakladı.

Muhalefet partilerinin liderlerinin konuşmaları ile ilgili kısa yorumlar yapmak istiyorum. 


Devlet Bahçeli
Bence bu mitinge damgasını vuran kilit isim Devlet Bahçeli'ydi. Çok destansı bir konuşmaya imza attı Bahçeli. Şehitlerimizin ruhunun yaşadığı böyle bir mekanda siyaset yapmayı tercih etmedi ve temsil ettiği görüşe yakışır cümleler kurdu. 
Bakın ne diyor Bahçeli:

''Alim ve hoca görünümlü bir terörist, sığındığı Pensilvanya’dan estirdiği beddua seanslarıyla, nefret söylemleriyle, öfke nöbetleriyle çetesine, cinayet örgütüne Türkiye’ye vurun emri verdi. İblise ruhunu satan bu vaiz, Müslüman görünümlü bu voyvoda; vandanllıkta, ihanette Türk ve Türkiye düşmanlığında doruğa çıktı, fitne ve münafıklıkta rekorlar kırdı.Haçlı emellerinin taşıyıcılığını yapan fetö Türkiye’nin kalbine nişan aldı.Tarihi Şark planı’nın hissedarları fetö’yü Türk milletine saldırttı.
....
Bunlar Müslüman Türk’ün canıyla beslenen, hayat ve varlık haklarını çiğnemekle görevlendirilen yaratılmışların en aşağısı, en alçağıdır, ama unuttukları, ihmal ettikleri Türk milletinin asaleti ve gücüdür.''


Bana göre en yüreğe işleyen konuşmaydı. Darbe girişimine karşı takındığı tavır ve siyaseti bir kenara bırakıp devletimizin arkasında olduğunu bir kez daha göstermesi takdire şayandı.Gerek kendi gerek diğer parti sempatizanlarının alkışlarını haketmiştir. Kendisini gönülden tebrik ediyorum.


Kemal Kılıçdaroğlu
Mitinge katılmakla doğru bir karar verdiğini düşünüyorum. Zira temsilcilerini göndermesi bilhassa Bahçeli'nin konuşmasından sonra yeterli olmayacaktı. Konuşması esnasında şahsına yuhalama olduğu görüşünün yanlış olduğunu bir kez daha dinleyince anladım. Konuşmasının fetö ile ilgili kısımlarında halk galeyana gelip tepki göstermiş. Ancak şahsına tepki gösterenler olmuşsa da şehitlerimizin anısına yapılan böyle bir mitinge yakışmadığını ve onları kınadığımı ifade etmek istiyorum. 
Kılıçdaroğlu bu miting'de çok daha etkili olabilirdi, kitlelerin ilgisini çekebilirdi fakat; maalesef konuşmasına siyaseti dahil ettiğini düşünüyorum. Bilhassa saymış olduğu 12 madde ile. Söz ettikleri farklı zamanda ve farklı bir yerde elbette konuşulabilirdi ve doğruluk payı olan hususlara sahipti ancak mitingin ruhuna uygun değildi. ''Diktaya da darbeye de karşıyız.'' cümlesiyle, laiklik ilkesini ve parlamenter sistemin güçlendirilmesi gerektiğini ısrarla vurgulayarak doğru bir tavır sergilemediğini düşünüyorum. Yine de bu meydanda yer alması takdir edilesiydi.Türk gençliği olarak vatanımızın, milletimizin arkasında olmak boynumuzun borcudur. Birlik ve beraberliğimizin daim olması dileğiyle...

Hiç yorum yok